Wakacje w Beskidach czyli Szczyrk i okolice – Bielsko-Biała

Często otrzymujemy telefony z zapytaniem: będziemy w Szczyrku pierwszy raz i pytanie co można tam zobaczyć – przyjeżdżamy na kilka dni.

Odpowiedź wydaje się z pozoru oczywista ponieważ Szczyrk to przede wszystkim góry , z rozległa mapą szlaków pieszych o różnym stopniu trudności przeznaczonych raczej dla wędrówek rodzinnych niż dla wspinaczy (mapę tras turystycznych w Szczyrku możecie znaleźć w naszej zakładce tutaj). Natomiast co kiedy mięśnie po pierwszych wędrówkach domagają się odpoczynku a pogoda jak marzenie ?

Bielsko-Biała

Można oczywiście wtedy rozłożyć się z kocykiem w naszym ogrodzie lub tarasie .Pójść nad rzekę, wjechać kolejką na Skrzyczne i tam przy mrożonej herbacie dobrej książce, popatrzeć na piękne widoki, podziwiając przy tym paralotniarzy. Czasami jednak jest tak, że nas „nosi”. Wiemy, że może szybko tu nie wrócimy więc chcemy zobaczyć jak najwięcej co wtedy?

Wtedy proponuję zwiedzanie okolic Szczyrku zaczynając od tego co najbliżej czyli Bielsko-Biała. Miasto niegdyś wojewódzkie dzisiaj miasto powiatowe. Można się wybrać samochodem lub jednym z busów które na trasie Bielsko-Biała Szczyrk jeżdżą dość często.

Pamiętam kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Bielska-Białej to pierwsze co mnie zachwyciło to barokowe kamienice pochodzące z XVII i XVIII w. skupione głównie wokół rynku natomiast można podziwiać je również jadąc główną ulicą Bielska. Wycieczkę natomiast warto rozpocząć od dworca kolejowego, który mało kto wie jest obiektem zabytkowym zaprojektowanym w stylu austriackich dworców prowincjonalnych, wzniesiony w 1889 r. Jak informuje napis znajdujący się na murowanych tablicach niegdyś należał do ” C.K. Uprzywilejowanej Kolei  Północnej Cesarza Ferdynanda” łączącej Wiedeń z Krakowem.

Zamek Sułkowskich

Z dworca warto udać się w kierunku Hotelu Prezydent do Zamku Sułkowskich. Jest to najstarsza, obok kościoła pw. św. Stanisława BP, budowla na terenie miasta, będąca w przeszłości siedzibą Piastów Cieszyńskich i rodów szlacheckich m.in. Sunneghów i Sułkowskich. Powstał w latach 1351 – 1410 za czasów panowania książąt cieszyńskich – Przemysława I Noszaka. Ostatnim właścicielem zamku był książe i ordynat Bielska – Aleksander Ludwik Sułkowski, który wraz z rodziną wyjechał z Bielska do Austrii w roku 1944. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum w Bielsku-Białej wraz z Galerią Zamkową, w której można nabyć również dzieła sztuki.

Studio filmów rysunkowych

Z malarstwa proponuję przenieść się do sztuki filmowej i do mojego ukochanego studia filmów rysunkowych – SFR. To tutaj powstawały słynne postaci Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki z smokiem Wawelskim oraz Błękitny Rycerzyk, które do dzisiaj bawią dzieci i dorosłych. Studio można zwiedzać. Podczas wycieczki zobaczycie rekwizyty, elementy dekoracji z kreskówek, projekty postaci  oraz rysunki animacyjne.

Browar Miejski

A kiedy oczy nacieszymy już sztuką proponuję pozostać w okolicach starówki i udać się  do Browarów Miejskich. Browary powróciły do miasta w roku 2011. Znajdują się w tej samej kamienicy, w której już od końca XIX w. prowadzono wyszynk piwa. Znajdziecie tutaj kawał bielskiej historii piwowarstwa i spróbujecie wyjątkowych regionalnych piw.

Szyndzielnia

Kiedy zregenerowani zdecydujemy się udać na dalszą wycieczkę, kierujemy się na Szyndzielnię. Na którą wjeżdża pierwsza powojenna w historii Polski kolej liniowa (tak, tak pierwsza przed Kasprowym 🙂 ). Kolejka oczywiście od tego czasu przeszła modernizację i dzisiaj możemy wjeżdżać w naprawdę komfortowych warunkach – kolejką gondolową. Na samej górze znajduje się schronisko, w którym można zjeść coś pożywnego. Z Szyndzielni dla tych co mają jeszcze siłę w nogach można udać się szlakiem w stronę Klimczoka i w ten sposób pieszo wrócić do Szczyrku. Czas przejścia ok 1h (7km). Jest to łagodny szlak i zarazem bardzo malowniczy.

Powyższe atrakcje to tylko niektóre, które możecie spotkać zwiedzając Bielsko. To miasto wielu możliwości i warto na niego przeznaczyć cały dzień a na pewno się nie rozczarujecie:)

MR.

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *